Правильне харчування та здоровий сон запорука міцного здоров я

Правильне харчування та здоровий сон запорука міцного здоров я thumbnail

Бесіда

для учнів 7 класу

Ліхачова О.А.,

вихователь

Тема: «Правильне харчування та здоровий сон – запорука міцного здоров’я».

Мета:

– формувати в учнів поняття про раціональне харчування, сприяти активному усвідомленню необхідності берегти здоров’я;

– розвивати прагнення берегти своє здоров’я, як найдорожчий скарб;

– виховувати бережне ставлення до свого здоров’я та здоров’я оточуючих;

– узагальнити знання дітей про корисні та шкідливі продукти харчування; визначити залежність здоров’я людини від впливу на нього продуктів харчування.

Обладнання: смайлики, ілюстративний матеріал (корисні та шкідливі продукти), ватман, клей, маркери, вислови видатних людей про харчування та здоров’я на аркушах,малюнок дерева,яблука, кошик, проектор.

Хід заняття

I. Стартові завдання

1) Вітання; (Додаток 1)

2) Повідомлення теми;

3) Психологічна установка. Тестування дітей; (Додаток 2)

II. Основні завдання

1) Закони харчування; (Додаток 3)

2) Азбука (основні правила) харчування. (повідомлення учня); (Додаток 4)

3) Тест «Чи правильно я харчуюсь?»; (Додаток 5)

4) Дидактична гра «Шкідливі та корисні продукти харчування»; (Додаток 6)

5) Інформаційна хвилинка «Здоровий сон необхідний кожному»; (Додаток 7)

6) Гра «Лист з дірками». (Додаток 7)

III. Завершення завдання

1) Вправа «Відкритий мікрофон». Також можна використати вправу «Збираємо урожай».(Додаток 8)

Завдання бесіди – з’ясувати закони харчування і використати їх в формуванні індивідуального стилю харчової поведінки.

Додаткові матеріали до заходу

Додаток 1

Вітання

«Малюнкове вітання». Використовую для цього смайлики. Є декілька варіантів такого вітання:

Прикріпляю на дошці смайл «Радість» і бажаю всім учням гарного настрою, легкого засвоєння теми.

c:documents and settingsадминистратормои документымои рисункиmillion_dollar_smilies.jpg

Пропоную учням обрати «Смайл уроку» серед запропонованих.

c:documents and settingsадминистратормои документымои рисункиist2_3636039-smilies.jpg

Додаток 2

Психологічна установка

Вихователь. Їжа – життєва необхідність, яка до того ж викликає у людини різноманітні почуття. Багато причин підштовхують нас до прийому їжі. Ми їмо, щоб втамувати голод, отримати задоволення, відчуття радості. Інколи ми їмо в стані стресу. У кожного з нас ще з дитинства виробляється певний стереотип харчування. Спробуємо з допомогою питань анкети визначити свій індивідуальний стереотип харчування.

Подані питання можна використати для тестування або бліц-опитування.

Тест (Кожне завдання тесту має по 8 варіантів відповіді, виберіть не більше 3)

1. Що означає для вас їжа?

а) Насолода;

б) Любов;

в) Захист;

г) Традиція;

д) Вживання;

е) Втамування голоду;

є) Спілкування;

ж) Задоволення.

2. Що впливає на те, як ви їсте?

а) Голод;

б) Традиція;

в) Смак;

г) Реклама;

д) Запах;

е) Ціна продукту;

є) Вплив ровесників;

ж) Упаковка.

3. Що змушує вас їсти?

а) Нудьга;

б) Насолода;

в) Щастя;

г) Задоволення;

д) Привабливий вигляд;

е) Гнів;

є) Втамування голоду;

ж) Розчарування.

Бліц – опитування

1. Що означає для вас їжа?

(Насолода, Любов, Захист, Традиція, Вживання, Втамування голоду, Спілкування, Задоволення).

2. Що впливає на те, як ви їсте?

(Голод, Традиція, Смак, Реклама, Запах, Ціна продукту, Вплив ровесників, Упаковка).

3. Що змушує вас їсти?

(Нудьга, Насолода, Щастя, Задоволення, Привабливий вигляд, Гнів, Втамування голоду, Розчарування, Приємні запахи).

Підведення підсумків: із поданих питань видно, що існує багато факторів, які впливають на наші стереотипи харчування. Деякі з них ви можете контролювати, інші не підкоряються нашому контролю.

Додаток 3

Закони харчування

Вихователь. Ще мудреці древнього світу розуміли, що помірність в їжі – запорука здоров’я і довголіття. А про тих, хто занадто багато їв, говорили: «Зажера риє собі могилу зубами». Особливо небезпечними є переїдання в наші дні. Адже в наслідок гіподинамії люди стали менше витрачати енергії.

Головна заповідь здоров’я в наш час повинна звучати так: «Харчуватись розумно. Виявляти свої помилки в харчуванні і усувати їх!»

Помилка 1: ми їмо занадто багато, 10% дітей і 30% дорослих мають надмірну вагу.

Помилка 2: ми їмо занадто жирну їжу. Норма для дорослої людини – 80 гр. жиру на добу.

Помилка 3: ми неправильно вибираємо їжу. Неповноцінність їжі – наслідок нестачі вітамінів, свіжих овочів,” фруктів, клітковини, білка, молока і риби. Зате в нашому раціоні забагато хліба, картоплі.

Помилка 4: ми п’ємо занадто багато.

Помилка 5: ми неправильно їмо, вживаємо їжу не регулярно, занадто швидко і великими порціями.

Помилка 6: ми їмо багато солодощів.

Помилка 7: ми неправильно готуємо їжу, зловживаємо кухонною сіллю, смаженим, вареним, навіть тоді, коли без цього можна обійтись.

Помилка 8: ми мало знаємо про харчування. Наука зібрала достатньо відомостей про раціональне харчування, але більшість людей користується ними мало.

Наступний матеріал виносимо на проектор, або роздруковуємо на картках.

Основі закони харчування

– вживати різноманітні продукти харчування;

– підтримувати нормальну вагу тіла;

– вибирати їжу з меншим вмістом жирів, холестерину;

– вживати цукор лише помірно;

– вибирати їжу багату овочами, фруктами, крупами;

– помірно вживати сіль.

Неправильне харчування має наслідки:

– схильність до варикозного розширення вен;

– схильність до сердечної недостатності;

– підвищена схильність до інфекційних захворювань;

– поява цирозу печінки через ожиріння;

– захворювання, пов’язані з порушенням обміну речовин;

– підвищення тиску;

– діабет;

– захворювання нирок;

– збільшення кількості жирових клітин у дітей;

– зменшення тривалості життя;

Додаток 4

Азбука (основні правила) харчування

(матеріал для повідомлення учня)

• добовий асортимент харчових продуктів повинен бути різноманітним, але важливо не переїдати;

• особливо корисно готувати каші (вівсяну, гречану, пшеничну), які служать джерелом рослинних волокон і речовин, що нормалізують роботу кишечника, підшлункової залози, печінки і жовчного міхура;

• з дитинства важливо привчати себе не зловживати солодощами;

• дуже корисно споживати кисломолочні продукти;

• їжу слід приймати в один і той же час, невеликими порціями, не менше 3 разів на день, а при схильності до повноти – 4-6 разів на день;

• в процесі приготування важливо не переварювати і не пережарювати їжу.

Додаток 5

Тест «Чи правильно я харчуюсь»?

Вихователь називає правила раціонального харчування. Якщо ви завжди дотримуєтесь цього правила, поставте собі 2 бали, якщо тільки іноді – 1 бал, якщо зовсім не дотримуєтесь – 0.

1. Їжу вживати 3- 4 рази на день, у певний час, не частіше, ніж через 3-4 години.

2. Пережовувати їжу повільно і ретельно.

3. Ввечері не пити міцний чай, каву.

4. Цукор замінити медом, фруктами, ягодами.

5. Білий хліб їсти якомога рідше, а житній частіше.

6. Намагатися обходитись без солі.

7. Воду пити невеликими порціями.

8. Їжа має бути свіжо приготовленою, не надто гарячою чи холодною.

9. Сідати за стіл тільки тоді, коли хочеться їсти.

Оцінка результатів: якщо сума балів дорівнює 18 – харчування повністю відповідає вимогам до раціонального харчування, 16-17 – близьке до правильного, 10-15 – задовільне, менше 10 – незадовільне.

Додаток 6

Дидактична гра «Шкідливі та корисні продукти харчування»

Вихователь для дидактичної гри об’єднує учнів в дві групи.

Як об’єднати учнів у групи?

Різнобарвні стікери. Учасникам, які закрили очі, викладач прикріплює на спину кольоровий листочок. За командою всі відкривають очі і об’єднуються в групи.

Знайди свою фігуру: учасникам роздають вирізані з паперу фігури різної геометричної форми (кольору) і просять об’єднатися разом.

За зовнішніми ознаками учасників, наприклад за кольором одягу, волосся, очей і т.д.

Цукерки різних кольорів / сортів. Учасники витягують собі цукерку з пакета і об’єднуються за типом цукерки або кольором фантика.

Читайте также:  Потерять ключи во сне и найти

Звірі: шепнути на вухо кожному назву тварини (кількість тварин за кількістю потрібних груп). Учасники мовчки ходять по кімнаті і зображують свою тварину. Знайшовши таку ж тварину, беруться за руки і далі шукають інших.

Листочки з номерами. Потрібні листочки по числу учасників групи. На кожному пишеться номер групи (номери за кількістю малих груп). Потім учасники витягують по одному номеру і мовчки шукають свою групу.

Вихователь роздає ілюстративний матеріал (корисні та шкідливі продукти), ватман, клей, маркери.

Учням груп необхідно зробити міні презентацію. Перша група повинна довести, що корисні продукти харчування це добре. Друга група повинна довести, що шкідливі продуктів харчування це погано. Виконавши міні презентацію група обирає спікера. Спікер презентує міні презентацію перед усім класом.

ШКІДЛИВІ     КОРИСНІ

Правильне харчування та здоровий сон запорука міцного здоров я   Правильне харчування та здоровий сон запорука міцного здоров я

Правильне харчування та здоровий сон запорука міцного здоров я  Правильне харчування та здоровий сон запорука міцного здоров я

Правильне харчування та здоровий сон запорука міцного здоров я  Правильне харчування та здоровий сон запорука міцного здоров я

Правильне харчування та здоровий сон запорука міцного здоров я  Правильне харчування та здоровий сон запорука міцного здоров я

Правильне харчування та здоровий сон запорука міцного здоров я   Правильне харчування та здоровий сон запорука міцного здоров я

Додаток 7

Інформаційна хвилинка «Здоровий сон необхідний кожному»

Вихователь. Сон – важлива частина нашого життя. Тільки в стані здорового нормального сну правильно відновлюються сили нашого організму. Людині на сон необхідно не менше 8 годин на добу, а деяким людям і більше. Позбавляючи себе декількох годин сну, ми змушуємо наш організм використовувати резервну енергію, яка «приберігається» для екстремальних ситуацій. Витрачаючи її в повсякденному житті ми виявимося слабкими і не готовими впоратися з ситуацією, коли це дійсно буде необхідно. Здоровий сон необхідний кожному. Сон – важлива частина нашого життя. Тільки в стані здорового нормального сну правильно відновлюються сили нашого організму. Людині на сон необхідно не менше 8 годин на добу, а деяким людям і більше. Позбавляючи себе декількох годин сну, ми змушуємо наш організм використовувати резервну енергію, яка «приберігається» для екстремальних ситуацій. Витрачаючи її в повсякденному житті ми виявимося слабкими і не готовими впоратися з ситуацією, коли це дійсно буде необхідно.

Додаток 8

Гра «Лист з дірками»

Вихователь пропонує учням вислови видатних людей про харчування та здоров’я, які містить пропущені слова. Учні повинні вставити пропущене слово групою або індивідуально, сперечаються, радяться. Прийшовши до певної думку, група обирає спікера. Спікер передає результати вихователю або оголошує завдання і результат його рішення перед усім класом. Щоб обговорення не затягнулося, заздалегідь визначається час.

Вислови видатних людей про харчування

Боротьба з власним …….. – це головна проблема харчування для здорової людини, яка веде активне життя. (апетитом)

(М. Амосов);

Розумний прагне не того, що приємно, а того, що позбавляє від неприємностей.

(Аристотель);

Голодування – це ….. від комори, де природа зберігає енергію. (ключі)

(П. Брегг);

У 999 випадках із 1000 можна вилікувати ……. за допомогою правильної дієти. (хворобу)

(М. Ганді);

Дозвольте їжі бути вашим ……. .(лікарем)

(Гіппократ);

Ні перенасиченість, ні голод, ні будь – що інше не піде на ……. , якщо переступити міру природи. (користь)

(Гіппократ);

Помірність – спільник природи. Тому … , питво, сон, любов – нехай буде все помірним. (їжа)

(Гіппократ);

Ваша … повинна стати ліками, а ваші ліки, повинні стати їжею. (їжа)

(Гіппократ);

Половина того, що ми їмо, дає можливість …. нам, друга половина – лікарям. (жити)

(П. Горан);

Який …. – таке здоров’я. ( харч)

(С. Зощук);

Надмірне захоплення їжею – це тваринність, а неувага до …. – нерозсудливість. (їжі)

(І. Павлов);

Корисна їжа – їжа з апетитом, їжа з ……… . (насолодою)

(І. Павлов);

Потрібно їсти, щоб …. , а не жити, щоб …. . (жити, їсти)

(Сократ);

Найкраща приправа до їжі – ….. . (голод)

(Сократ);

У дурості є дві доньки – давай, давай. У мудрості одна – …… . (досить)

(Соломон);

Апетит ……… під час їжі. (приходить)

(Ф. Фабе);

Якщо хочеш продовжити своє ….. , скороти свої трапези. (життя)

(Б. Франклін);

Їсти й …. потрібно стільки, щоб наші сили цим відновлювалися, а не пригнічувалися. (пити)

(Цицерон);

Жоден магістр не зможе навчити того, що навчить порожній …… . (шлунок)

(В. Швебель);

Треба їсти на те що є, а те, що потрібно …. . (їсти)

(А. Шопенгауер)

Вислови видатних людей про здоров’я

Добути і зберегти своє здоров’я може тільки сама …… . (людина)

(М. Амосов);

Щоб бути …….. , потрібно власні зусилля, постійні й значні. Замінити їх не можна нічим. (здоровим)

(М. Амосов);

Якби не було …… , хто б взагалі згадував про здоров’я. (хвороб)

(М. Амосов);

Ми дуже добре знаємо, чому ми …….. , але досить погано знаємо, чому здорові. (хворіємо)

(П. Анохін);

Людина сама має заробити своє …….. . (здоров’я)

(П. Брегг);

Щоб насолоджуватися ……… , потрібно працювати над собою. (здоров’ям)

(П. Брегг);

Існують тисячі …… , але здоров’я буває лише одне. (хвороб)

(Л. Берне);

Здоров’я такий же унікум, як ……. Рафаеля. Знищити його легко, відновити неможливо. (картина)

(І. Бородін);

…….. – вид гармонії, але його межі дуже широкі й не у всіх однакові. (Здоров’я)

(Гален);

Усі здорові люди люблять ….. . (життя)

(Г. Гейне);

Єдина ….. – це здоров’я. (краса)

(Г. Гейне);

Здоров’я – це стан життєдіяльності, що відтворює необхідну повноту атрибутів життя …… , що розвиваються. (людини)

(В. Жиров);

Здоров’я – не все, але все без …….. – ніщо. (здоров’я)

(Сократ);

…….. коли немає – мудрість мовчить і мистецтво не народжується, сила спить, багатство не потрібне і розум безсилий. (Здоров’я)

(Хирофелес);

Хіба здоров’я не …. ? (чудо)

(А. Чехов);

Дев’ять десятих нашого щастя залежить від …….. . (здоров’я)

(А. Шопенгауер).

Додаток 8

Вправа «Відкритий мікрофон». Продовжте по черзі фразу: «На сьогоднішній бесіді я дізнався, навчився …»

Описание: 46530160-вектор-яблоня-и-корзину-яблок-на-белом-фоне.jpgВправа «Збираємо урожай».

  • Чи справдилися ваші очікування від сьогоднішнього заняття?
  • Що нового дізналися?

Якщо очікування справдилися, «яблуко» переноситься до «кошика».

Источник

Тема: Правильне харчування – запорука міцного здоров’я

Мета:  Пояснити учням необхідність вибору корисних для здоров’я продуктів і  шкідливість  переїдання; ознайомити з традиційними національними стравами.

Навчити вибирати корисну для здоров’я їжу. Виховувати естетичні смаки.

Демонстраційні матеріали: Презентація «Харчування та здоров’я», відеоролики про шкідливі продукти харчування.

Дидактичні матеріали:  Пам’ятка раціонального харчування; картки для роботи в групах

Хід виховної години

І. Організаційний момент.

1. Емоційне налаштування учнів.

 – Станьте, діти, всі рівненько,

Посміхніться всі гарненько,

Поверніться до гостей,

Ще раз скажем « Добрий день».

Привітали ви гостей, що в клас завітали,

Хочу чути, чого б ви  усім побажали?

        Всім присутнім ми зичим здоров’я й добра!

А тепер до роботи нам братись пора!

 ІІ. Оголошення теми заняття.

Прочитайте вислів, який належить давньогрецькому філософу Сократу

“Ми живемо не  для того, щоб їсти, а їмо для того, щоб жити”

Прийом “Обговоримо разом”

– Як ви розумієте цей вислів?

(Від того, що людина їсть, скільки і коли залежить стан здоров’я)

Тема дуже важлива для кожного з нас.

А тому у мене прохання до вас:

На уроці –

Не просто слухати, а чути.

Не просто відповідати, а міркувати,

Дружно й плідно працювати.

 Очікування від уроку

А тепер я хочу, щоб ви поміркували і сказали – які ж ваші очікування від сьогоднішнього уроку?   ( Відповіді діти записують на стікерах і клеять на намальовану каструлю)

Народна мудрість застерігає: “Щоб не трапилось біди, обережним будь завжди!”- це і буде девізом нашого уроку. Зміст цієї мудрості давайте спробуємо розкрити у процесі роботи на уроці.

Читайте также:  К чему любимый обнимает во сне

Бесіда з учнями. Відповіді на питання

Для чого потрібно їсти?

Чому не можна обійтися без їжі?

Що вона дає для життя?

Складіть речення й дізнайся про те, чим є для організму людини їжа.

тепла, росту, і здоров’я, енергії, людини, Їжа – джерело

(Їжа – джерело тепла, росту, енергії і здоров’я людини)

Розповідь учителя про шкідливі продукти харчування для організму людини. Харчування – неодмінна умова вашого життя. Потрапляючи в організм людини, їжа постачає необхідну енергію. Адже людина її постійно втрачає – і під час роботи, і навіть під час сну.

Правильне харчування – це основа тривалого та плідного життя, запорука здоров’я, бадьорості, гарантія профілактики різних недуг.

Усі продукти харчування поділяються на такі групи: молочні продукти; м’ясні і рибні продукти; борошно, крупи, макаронні вироби; яйця; жири; овочі, фрукти; цукор, мед, кондитерські вироби.

Можливо у когось із вас виникне запитання: «А навіщо споживати усі ці продукти? Чи не можна харчуватися, наприклад, лише м’ясом чи улюбленими кондитерськими виробами?».

Виявляється: «ні». Для того щоб людина могла рухатися, дихати, рости, виконувати певну роботу, до її організму має потрапити багато різних поживних речовин. Це – білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні солі, вода. Жодну із них не можна виключити. Недостатня кількість хоча б одного із складових продуктів може призвести до серйозних захворювань. Так, наприклад, недостатня кількість білків в організмі спричиняє припинення його росту. Ось чому так важливо їсти в дитячому віці молоко, рибу, м’ясо. Не менш шкідливим є і надмірне споживання окремих продуктів.. наприклад, надлишок вуглеводів, яких так багато у цукерках, шоколаді, тістечках, – найчастіша причина порушення обміну речовин, ожиріння, цукрового діабету, алергії, карієсу зубів.

Крім постачання енергії, їжа забезпечує побудову і відновлення клітин організму. І, нарешті, із продуктів харчування утворюються речовини, які регулюють різні життєві процеси – дихання, травлення, кровообіг.

Дуже важливо, щоб кількість енергії, яка надходить до організму, дорівнювала кількості енергії , що витрачається ним. Недобір енергії спричиняє схуднення, виснаження організму; надлишок її сприяє ожирінню.

Тому запам’ятайте повноцінне харчування має включати найрізноманітніші продукти.

Дуже важливо додержувати режиму харчування. Це означає, що їжу треба споживати певну кількість разів на добу, у певні години. До того ж, має бути визначена кількість їжі і набір страв.

Для учнів лікарі рекомендують 4 –х разове харчування. Інтервал між споживаннями повинен бути не меншим ніж 3 годин і не більшим ніж 4 – 4,5 год.

Найбільшу кількість їжі споживають під час обіду (40%), а менше на сніданок (30%) і ще менше на вечерю (20%). Вечерю слід з’їдати не пізніше ніж за 2 години до сну, щоб не порушити спокійний сон і не спричинити відкладання жиру. Добовий об’єм їжі (разом з випитою рідиною) повинен бути в межах 2,5-3 л.

З яких же поживних речовин складається наш раціон?

Білки – основа всіх клітин, вони є будівельним матеріалом, а також беруть участь в обміні речовин, у формуванні імунітету, в утворенні деяких сполук, що виконують в організмі складні функції. Білки – не утворюються з інших речовин, тому є незамінною частиною їжі.

Білки тваринного походження містяться в м’ясі, рибі, яйцях, молочних продуктах. Менш повноцінні білки рослинного походження – містяться в крупах, бобових, хлібі, овочах. Білки тваринного походження повинні складати 55% загальної кількості білка в раціоні, що становить в середньому для дорослої людини 86 г на добу.

Жири – мають найбільшу енергетичну цінність. Вони необхідні для нормальної діяльності центральної нервової системи, для кращого засвоєння білків, мінеральних речовин, жиророзчинних вітамінів А, D, Е. У середньому людині на добу необхідно 102 г жирів. Добре засвоюються жири молочних продуктів, рослинні, риб’ячий , гірше свинячий, баранячий, яловичий жири.

Вуглеводи – значне джерело енергії, вони задовольняють 50- 60% добової потреби організму в енергії. Головними постачальниками вуглеводів є продукти рослинного походження: хліб, крупи, макаронні вироби, картопля, овочі, фрукти.

Вітаміни корисні для людини

Слово «вітамін» походить від латинського слова «віта» – життя.

Назва ця не випадкова. Якщо вітамінів не вистачає, людина важко хворіє. Вітаміни потрібні для нормального росту і розвитку дитячого організму. В організм вітаміни потрапляють разом з їжею. Отже, потрібно знати, в яких продуктах є необхідні вітаміни.

Вітамін А. – сприяє росту, підтримує нормальний зір. Його багато в моркві, маслі, сирі, яйцях, печінці, помідорах, зеленій цибулі, гарбузі, риб’ячому жирі ( 1-2 мг)

Вітаміни гр В. – дуже потрібний для розумової і фізичної праці, поліпшення травлення. Е в житньому хлібі, вівсянці і гречаній каші, у горосі, квасолі, жовтку яєць, м’ясі, печінці. Добова потреба – від 2 мг до 300 мг

Вітамін С-, запобігає простудим захворюванням, поліпшує кровообіг, сприяє росту. Багата на цей вітамін – капуста, картопля, помідори, цибуля, щавель, хрін, шипшина, часник, лимон, настій хвої, чорна смородина (75-100 мг). Коли людина викурює одну цигарку в день, то вона втрачає весь добовий запас віт. С.

Вітамін D. – зміцнює кістки. Знаходиться в молоці, печінці, риб’ячому жирі, житньому хлібі.
Мінеральні речовини

Кальцій – необхідний для побудови кісткової тканини. Джерелом легкозасвоюваного кальцію є молоко та молочні продукти. Добову потребу в кальції може задовольнити такий набір продуктів: 200г хліба, 100 г гречаної крупи, 100г сиру, 200г молока, 1 яйце, 200г овочів, 200г фруктів.

Калій – регулює кислотно-основну рівновагу крові, активізує роботу деяких ферментів, бере участь у процесах обміну речовин, у передачі нервових імпульсів. Калій нормалізує тиск крові. Багато калію містить картопля, бобові, яблука, виноград.

Залізо – кровотворний елемент, входить до складу гемоглобіну, міоглобіну, деяких ферментів. За нестачі заліза спостерігається розвиток анемії. При цьому знижується стійкість організму, з’являється швидка стомлюваність, нудота, зменшується апетит, з’являється головний біль, серцебиття. Важливим джерелом заліза, яке добре засвоюється, є печінка, нирки, телятина, а також фрукти, ягоди, овочі.

Фтор – необхідний для розвитку зубів. Бере участь в утворенні кісткових тканин, нормалізує фосфорно-кальцієвий обмін. За недостатнього вмісту фтору у воді виникає карієс, за надмірного – флюороз. Добову потребу можуть задовольнити 100 г печінки, 100 г оселедців.

Йод – за недостатності йоду в організмі порушується функція щитовидної залози, вона збільшується в розмірах (зоб), тисне на трахею, судини. При цьому жінки страждають безпліддям, під час пологів підвищується ризик народження фізично і психологічно неповноцінної людини, збільшується дитяча смертність у зв’язку зі зменшенням опору організму інфекціям, у дітей спостерігається низький коефіцієнт розвитку.

Добова потреба йоду забезпечується споживанням морських продуктів (риба, краби, морська капуста), тваринних білків, вітамінів, мінеральних елементів. Добову потребу в йоді можуть забезпечити такі продукти: 1 куряче яйце, 100 г морської риби, 300г овочів, 500мл молока.

Фосфор – входить до складу білків, кісткової тканини. Виконує важливу роль в обміні речовин, функції нервової тканини, м’язів, печінки, нирок. Основна кількість фосфору надходить до організму з молоком і хлібом, рибою.
Шкідливі продукти

Отже, за допомогою харчування можна продовжувати молодість, покращити своє здоров’я, або ж наближати хвороби. Дієтологи раз по раз удосконалюють списки найбільш шкідливих для здоров’я продуктів. І яскраво-червоним маркером ставлять чергові табу в нашому повсякденному меню. Тому ми склали рейтинг шкідливих продуктів. При цьому ми зосередилися тільки на продуктах, які є однією з причин масових захворювань – серцево-судинних, онкологічних, шлунково-кишкових і цукрового діабету: саме на них найчастіше нездужають українці.

Читайте также:  Что значит купить шубу во сне

Кожному з продуктів за шкідливість надавалось певне місце: за перше – 5 балів, за друге – 4, третє – 3, четверте – 2, п’яте – 1. Підсумувавши їх, продукти харчування розташували у рейтингу.

Правда, в такому рейтингу є частка відносності: правда в тому, що все індивідуально, залежить від дози шкідливого продукту й вихідного рівня здоров’я.

Рейтинг шкідливих продуктів

1 МІСЦЕ – 12 БАЛІВ

Чіпси. Чіпси, як кукурудзяні, так і картопляні, – дуже шкідливі для організму. Чіпси – це ніщо інше, як суміш вуглеводів і жиру, в оболонці фарбників і замінників смаку. Сама технологія виготовлення чіпсів (гідрогенізація олії) призводить до утворення канцерогенних

синтетичних жирів та інших канцерогенів (акриламіду, бензопірену).

Лимонад – коктейль з цукру, хімії і газів прискорює розподіл по організму токсинів.

Кока-кола, наприклад, чудовий засіб від вапняного накипу і іржі. Угамувавши спрагу такою газованою водою, ви вже через п’ять хвилин знову захочете пити. При надмірному вживанні порушує обмін речовин (через надлишок цукру), синтетичні барвники часто викликають

алергії, а вуглекислий газ (бульбашки) – підвищення кислотності шлункового соку, що призводить до гастриту.

2 МІСЦЕ – 7 БАЛІВ

Фаст-фуд. Під цим поняттям насамперед маються на увазі біляші, хачапурі, картопля-фрі й

т.п., які готують у киплячій олії, яку використовують багато разів. Через це в ній утворяться канцерогени.

Локшина швидкого приготування представляється нам сьогоденням дивом. Смачна,

поживна, а головне – не вимагає часу для приготування. Але над «дивом» свого часу довго попрацювали хіміки, нічого на залишивши з натурального борошна.

3 МІСЦЕ – 6 БАЛІВ

Дешеві 

ковбаси

. М’ясні делікатеси містять так звані приховані жири (свиняча шкірка, сало, нутряний жир), все це вуалюється ароматизаторами і замінниками смаків. Багато виробників м’ясних виробів використовують трансгени. Так сосиски, сардельки, ковбаси на 80 % (!) складаються з трансгенної сої. Деякі замінники смаку і зовсім визнані канцерогенними.

Жирне м’ясо сприяє утворенню бляшок холестеринів на судинах, що прискорює старіння організму, веде до виникнення серцево-судинних захворювань.

Копченості. У копченому м’ясі й рибі часто накопичується бензопірен – один з

найсильніших канцерогенів.

Кетчупи й майонези. Майонез містить величезну кількість жирів і вуглеводів, а також фарбників, підсолоджувачів, замінників. До шкідливих продуктів належить не тільки майонез, але і кетчуп, різні соуси і заправки, в широкому асортименті представлені на прилавках наших магазинів. Вся річ у тому, що саме в цих продуктах натуральних компонентів менше всього.

А можливі наслідки споживання “смачної хімії” навіть не досліджені до кінця.

Сіль знижує тиск, сприяє скупченню токсинів. І хоча повністю відмовлятися від солі медики

не рекомендують, скоротити кількість соленостів в своєму раціоні все-таки варто.

Алкоголь навіть в мінімальних кількостях заважає засвоєнню вітамінів. Окрім цього – завдає удару по системі травлення. А ще, спиртомісткі продукти – рекордсмени по кількості калорій.

4 МІСЦЕ – 4 БАЛИ

Овочі й фрукти, забруднені промисловими викидами. В овочах і фруктах, вирощених із використанням нітратів, зібраних біля промислових підприємств, автодоріг і т. п., концентруються бензопірен та інші канцерогени.

Продукти з консервантами. Як правило, консерванти містять глютамат натрію – токсичну

для організму речовина, що викликає головний біль, спазми судин, порушення обміну

речовин.

5 МІСЦЕ – 3 БАЛИ

Маргарини (спреди). Шкідливі з тієї ж причини, що й чіпси: містять канцерогенні

солодощів – один з найкоротших шляхів до порушення обміну речовин (це спричинює

надлишок жиру й цукру).

Жувальні цукерки, пастила, «мейбони», «чупа-чупси». Мало того, що цукор псує зубну

емаль, хімічні добавки і фарбники, які містяться в подібних продуктах у величезних

кількостях, завдають удару по всьому організму.

Шоколадні батончики. Хоча в чистому виді какао вельми корисне, в шоколадних плитках,

які поступають до нас у продаж чисте какао міститься в мінімальних кількостях. Злакові. На

білий хліб та інші злакові в людей часто виявляється харчова алергія.

6 МІСЦЕ – 2 БАЛИ

Кофеїнові стимулятори. До них належать кава та енергетичні напої. Безпечна доза кави –

2-3 чашки на день, енергетичні напої можна безпечно пити взагалі не щодня. Перевищення призводить до виснаження нервової системи.

Молоко. Продукт, на який люди часто погано переносять.

7 МІСЦЕ – 1 БАЛ

Домашня консервація. Нерідко готується з порушенням технології, через що стає причиною смертельних отруєнь, наприклад, отруєння ботулотоксином.

Морозиво. Часто містить синтетичні згущувачі й ароматизатори, які можуть уповільнювати обмін речовин.

Презентація «Шкідливі продукти харчування»

Але скажемо декілька слів про корисні та смачні продукти. 10 продуктів, найбільш корисних для здоров’я (в презентації)

    Зустріч з казковим хлопчиком

( Вивішую малюнок засмученого хлопчика)

– Погляньте, діти, до нас завітав хлопчик.

– А чому він засмучений?

Читання вірша

 – Ось послухайте вірш про цього хлопчика і скажіть, які почуття викликав у вас образ цього хлопчика?

Думав Вася, Юрин брат,

Щоб здоровим стати,

Треба їсти  – все підряд

І побільше спати.

Так Василько і робив,

Враз, як прокидався,

Щось жував він, їв і їв.

Просто – запихався.

Став гладкий – не підбіжить!

Та і йти не може…

Як такому в світі жить,

Хто тут допоможе?

        Так чому ж хлопчик засмучений? ( Відповіді дітей)

        Перед нами, діти, постала ще одна проблема – допомогти Васі.

        Щоб ви йому порадили?( Поради дітей)

– Вася все зрозумів і мені так доповів:

Перш за все спасибі вам,

моїм любим школярам.

Тепер буду я вже знати,

що про здоров’я треба дбати.

Фізкультурою буду займатись,

На повітрі більше гратись.

Корисну їжу буду споживать,

Про овочі та фрукти буду пам’ятать.

Буду їсти разом з вами яблука смачненькі,

І солодкі, і кисленькі,

Щоб були всі здоровенькі.

 – А для вас, діти, Вася поклав на парту« Правила повноцінного харчування»

Читання правил повноцінного харчування

ПРАВИЛА ПОВНОЦІННОГО ХАРЧУВАННЯ

        Правильно вибирай їжу на сніданок, обід, підвечірок, вечерю.

        Їж через 4 години в один і той самий час.

        Ніколи не запивай гарячу їжу холодним соком, молоком чи водою.

        Відкушуй маленькі шматочки.

        Добре пережовуй їжу.

        Вечеряй за півтори – дві години до сну.

Робота в  групах.( Об’єднатись за кольором  червоних, жовтих та зелених аркушів, на яких написані правила повноцінного харчування)

Скласти меню на сніданок та обід, вечерю.

 Фізхвилинка для очей

Сплять маленькі «совенята»

Раз – розкрили оченята.

Подивилися навколо

Потім вгору і додолу.

Оченята – блим, блим, блим.

Відпочити треба їм.

Вправо, вліво оченята

Повертали совенята

Совенята будуть спати

А ми – далі  працювати

     Робота з індивідуальними картками. (У запропонованих картках з різними літерами     

      необхідно відшукати слова – назви корисних харчових продуктів).

  П     Ш      О      В       О       Ч       І       

  М    Е       Д       Ф      Х       С       О

  Ф    Р       У       К       Т       И       К

  М    О       Л       О       К       О       Л

  Д     П       Ж      Р        И        Б      ?