І досі сниться під горою аналіз
Урок літературного читання
Вчитель Христюк І.М.
4-Б клас
Тема: Тарас Шевченко «І досі сниться…»
МЕТА: Продовжувати ознайомлення учнів з життям і творчістю Т. Г. Шевченка, з красою, неповторністю і чарівністю його слова, значенням творчості поета для українського народу, викликати бажання пізнати його творчість самостійно; формувати і вдосконалювати навички виразного читання віршів напам’ять, вміння працювати в групах, аналізувати результати своєї роботи; розвивати зв’язне мовлення учнів, пам’ять, уміння словесно малювати картини до прочитаних творів; пізнавальну активність, критичне мислення, творчі здібності учнів; вчити дітей використовувати в діалогічному мовленні виразні засоби, навчати інсценізації, перевтіленню; виховувати любов і повагу до світлого образу поета ─ мислителя і борця, до його творчості, гордість за духовну спадщину українського народу.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
Учитель: Добрий день, четвертий клас!
Дуже рада бачить вас!
На урок прийшли ми знову,
Працювати всі готові.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Мовленнєва розминка. Гра «допиши віршик» (слайд 2)
Ходить лісом їжачок,
В нього шубка з…(голочок)
Вночі їй завжди півник сниться.
Вона не курка, а…(лисиця)
У неділю на Хрещатик
Квочка вивела…(курчаток)
По дорозі жук повзе,
На спині листок…(несе)
Свиня навчала діточок:
— Вмивайте вранці…(п’ятачок)
Ну й дивина!
Не знає Таня й досі,
Яка пора іде за літом?..(осінь) І. Січовик
- Повідомлення теми уроку (слайд 3)
─ Наш урок присвячений великому поету України, творчість якого знають і люблять не тільки в нашій країні, а й далеко за її межами.
Кобзарем ми звемо
Так його від роду.
Кожен вірш свій і поему
Він присвячував народу.
─ Назвіть прізвище та ім’я цієї людини…(Т.Г.Шевченко)
ІІІ. Актуалізація знань учнів
- Перевірка домашнього завдання (слайд 4)
- Які почуття виникали у малого хлопця під час оповідей дідуся у творі Володимира Барагура «Дід і малий Тарас»?
(Очей від діда не зводив; кожне слово пильно ловив; запалювалися вогником очі; сяяло радощами личко; серце жаль стискав; гордощі розпирали груди; легше ставало на серці; сидів, мов заворожений)
- Актуалізація знань учнів
─ Як називалася найперша збірка поетичних творів Т. Шевченка? (Кобзар) (слайд 5)
─ Чому поет вибрав саме таку назву? (Кобзарем називали самого Шевченка. Кобзарями українці називали співців, народних поетів, які ходили селами і містами, складали і виконували народні пісні й думи, супроводжуючи грою на кобзі чи бандурі.)
- Т.Шевченко ─ не тільки геніальний поет, а й великий художник.Він створив 835 картин. 278 з них не знайдено. Перед вами декілька його прекрасних картин.(слайд 6)
─ Що ви знаєте про Т.Г. Шевченка?
- Повідомлення учнів про життєвий і творчий шлях поета.(слайд 7)
1-учень: У нашій хаті на стіні _______________
Висить портрет у рамі,-
Він дуже рідний і мені,
І татові, і мамі.
Він стереже і хату, й нас,
Він знає наші болі.
Я добре знаю, це Тарас,
Що мучився в неволі.
Такий ріднесенький ─ дивись!-
Він мов говорить з нами,
Він на портреті, як живий,
Ось ─ ось і вийде з рами.
2-учень:Благословен той день і час, _________________
Коли прослалась килимами
Земля, яку сходив Тарас
Малими босими ногами.
В похилій хаті, край села,
Над ставом чистим і прозорим,
Життя Тарасику дала
Кріпачка – мати, вбита горем.
3-учень: _________________9 березня 1814 року темної ночі перед світанком у селі Моринцях, що на Звенигородщині, в хаті Григорія Шевченка, кріпака пана Енгельгардта, блиснув єдиний на все село вогник: народилася нова панові кріпацька душа, а Україні – її Великий співець – Тарас Шевченко.(слайд 8.1)
4-учень:____________ Безрадісним було дитинство Тараса.
Тяжке кріпацьке життя. Був він і пастухом, і кухарчуком, і козачком у пана. (слайд 8.2)
В тім гаю,
У тій хатині, у раю
Я бачив пекло… Там неволя,
Робота тяжкая, ніколи
І помолитись не дають.
5–учень: ____________Тарас ріс мовчазним, задумливим хлопцем. Його цікавило все: і залізні стовпи, що підпирають небо, і життя кріпаків. Часто він слухав розповіді кобзарів, що заходили в село, або розмови діда з односельчанами. Все це дуже хвилювало його душу. (слайд 8.3)
Інсценізація уривка з оповідання С. Васильченка
” Залізні стовпи”_____________________________( слайд 9)
( Заходить жінка, одягнена в селянський одяг, несе запалену свічку, ставить на стіл біля портрета Т. Шевченка. До неї підходить хлопчик.)
Хлопчик: Матусю, а правда, що небо на залізних стовпах тримається?
Мати: Так, мій синочку, правда.
( Жінка сідає на лаву, хлопчик – біля неї, кладе голову на коліна матері.)
Хлопчик: А чому так багато зірок на небі?
Мати: Це коли людина на світ приходить, Бог свічку запалює і горить та свічка, поки людина не помре. А як помре, то свічка згасне, а зірочка падає. Бачив?
Хлопчик: Бачив, матусю, бачив…
Матусечко, а чому одні зірочки ясні, великі, а інші ледь видно?
Мати: Коли людина зла, заздрісна, її свічечка ледь- ледь тліє. А коли добра, любить людей, робить їм добро, тоді свічечка світить ясно.
Хлопчик: Матусю, я буду добрим.
Я хочу, щоб моя свічечка світила найясніше!
Мати: Старайся, мій хлопчику.
(Гладить його по голові. Мати виходить, хлопчик замріяно дивиться на небо.)
6–учень:__________ Коли Тарас був юнаком, забрав його пан, як свого слугу, аж у Петербург. Знущався над ним і над його талантом художника.
7 –учень:______________ У 9 років Тарас залишився без матері, зазнав тяжких знущань лихої мачухи. Коли хлопчику виповнилося 11, помер і батько.
8–учень:________ Тринадцятий рік життя був найважчим для Тараса. На його плечі лягала дуже важка праця, під її тягарем він відчував себе набагато старшим.
Мені тринадцятий минало,
Я пас ягнята за селом.
Чи то так сонечко сіяло,
Чи так мені чого було?
Мені так любо, любо стало,
Неначе в бога …
9 –учень:______________ Т Г. Шевченко прожив всього 47 років, із яких 24 роки був у кріпацтві. Десять років мучився він у солдатській неволі на засланні і всього 13 років був вільною людиною.
10-учень: ______________Ще з дитинства Т. Шевченка тягло до малювання. Крейдою чи вуглинкою змальовував усе, що бачив. Та саме тут пощастило Шевченкові ─ його талант до малювання помітили видатні художники.
11–учень:______________ Коли Т. Г. Шевченко перебував у кріпацькій неволі, його друзі – художники зібрали гроші і викупили друга з кріпацтва, так вони відкрили перед ним шлях до науки і мистецтва.(слайд 10.4)
12 – учень:____________ Навчаючись в Академії мистецтв, Шевченко задумується над гіркою долею рідного краю, над безправним становищем покріпаченого люду.
Гнів на жорстоке панство, жаль та біль від споглядання мук – все це виливалося на папері.
13 –учень:___________ Його славні твори кликали до боротьби за волю. Мріяв поет про прекрасне майбутнє трудящого люду, але добре знав, що за це треба боротися.
14 – учень:_________ За сміливі заклики, вільнодумні твори царський уряд переслідував і жорстоко карав поета. Найтяжчою карою була заборона писати і малювати. Його відправили на заслання в далекі степи Казахстану. Але і там Т. Г. Шевченко дуже сумував за Україною і продовжував писати вірші.
15 – учень:__________ У 1859 році ще раз, втретє і востаннє Т. Г. Шевченко відвідав Україну. Він мріяв оселитися в рідній країні, але доля не судила йому цього звичайного людського щастя.
16 – учень:___________ У 1861 році на Україну страшним громом, чорною хмарою печалі прилетіла сумна звістка – у Петербурзі 10 березня перестало битися серце великого поета. Поховали Т. Г. Шевченка в Україні над Дніпром, поблизу Канева.(слайд 10.5)
Як умру, то поховайте
Мене на могилі
Серед степу широкого
На Вкраїні милій…
IV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні ми продовжимо вивчати поетичні перлини великого Кобзаря. Т. Г. Шевченко дуже любив свою рідну Україну-неньку. Перебуваючи на чужині, тужив за нею. Свою тугу виливав у вірші. На уроці ми опрацюємо вірш «І досі сниться: під горою…».
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Опрацювання вірша Т. Г. Шевченка «І досі сниться: під горою…» (с. 41-42) (слайд 11)
1. Виразне читання вірша вчителем
— Що наснилося поетові?
2. Словникова робота(слайд 12)
Біленька хаточка
Хорошеє внуча
веселая прийма
кучеряве сміючись
— Прочитайте стовпчики слів на одному мовному видиху.
— Що спільне в словах першого стовпчика? (Прикметники)
— Яке пестливе слово є в другому стовпчику?
Музична фізкультхвилинка «Тече вода з-під явора»(слайд 13)
- Гра «Доберіть прикметники»(слайд 14)
Хаточка (яка?) … (біленька).
Дід (який?) … (сивий).
Дитя (яке?) … (хорошеє, кучеряве, маленькеє).
Мати (яка?) … (веселая).
4. Робота в парі
— Прочитайте виразно вірш одне одному. Читаючи, звертайте увагу на межі речень і розділові знаки.
— Де зробите найдовшу паузу?
5. Виразне читання вірша учнями вголос
— Які дві картини зображено у вірші?
— З яким почуттям описує поет хату, матір?
— Які слова для цього вживає?
— Як члени родини ставляться одне до одного?
— Доведіть словами вірша.
6. Вивчення вірша за допомогою малюнків (мнемотехніка, прийом ейдетики) (слайд 15-18)
V. Підсумок уроку. Оцінювання
– Куди б не закидала доля Шевченка, він завжди пам’ятав та любив рідний край ─ Україну. Любіть і ви Україну, як любив її поет. Бережіть її, як берегли ваші діди та прадіди.
Читайте його твори ─ і ваша мова теж буде гарною, чарівною, барвистою.
Нехай вогник Кобзаря завжди горить у ваших серцях, посилаючи промені любові до природи, людини, рідного слова.
Шевченко ─ наша слава,
Наш пророк і наш співець,
І за волю, за державу
Богом даний нам борець.
2. Гра «Закінчи речення» (слайд 19)
- Сьогодні на уроці я вчився…
- Найбільше мені сподобалося…
- Я дізнався…
VI. Домашнє завдання (слайд 20)
Виразно читати та вивчити вірш «І досі сниться…» (с. 41-42).
РОЗГАДАЙТЕ КРОСВОРД, ДІБРАВШИ ПРОПУЩЕНІ СЛОВА У ВІРШАХ Т. Г.ШЕВЧЕНКА
Источник
Брилівська ЗОШ I-III ступенів
Інтегрований урок української мови та літературного читання
3 клас
Підготувала
І.О. Погребняк
вчитель початкових
класів
2018р.
Тема. Закріплення й узагальнення знань про прикметник. Т.Шевченко «І досі сниться: під горою…»
Мета: формувати предметні компетентності: мовну і мовленнєву (систематизувати знання учнів про прикметник, вдосконалювати вміння розрізняти прикметники серед інших частин мови, встановлювати зв’язок між іменниками і прикметниками); інформаційну і читацьку (вдосконалювати навички виразного читання, правильного сприймання поетичних творів); розвивати зв’язне мовлення учнів, пам’ять, мислення, творчу уяву; виховувати через образне слово великого поета любов до України, до рідної мови.
Обладнання: портрет Т.Г. Шевченка, репродукція картини Т.Шевченка «Селянська родина», картки зі словами для словникової роботи, таблиця «Прикметник»
Хід уроку
I. Організаційний момент
Емоційна хвилинка
– Усміхніться один одному, подаруйте свої усмішки мені, гостям.
II. Актуалізація опорних знань
1. Гра «Складіть з літер слово»
а р Т а с
(Тарас)
– До якої частини мови належить це слово?
– Як пишеться це слово? Чому?
2. Каліграфічна хвилинка
Т Тт ар рс Тарас
– Хто з українських поетів мав таке ім’я? Що ви знаєте про Тараса Шевченка?
– Складіть речення про маленького Тараса, його дитячі захоплення. (Малий Тарас дуже любив малювати.)
– До якої частини мови належить слово малий?
3. Вправа «Мозковий штурм»
Робота за таблицею «Прикметник»
– Розгляньте таблицю та пригадайте основні правила, які вивчили під час опрацювання теми.
Частина мови | Називає | Відповідає на питання | Змінюється | Має закінчення | |
за числами | за родами | ||||
Прикметник | – | – – – які? | – – | – – – | -,- -,- -,- – |
III. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
– Сьогодні на уроці ми будемо закріплювати знання про прикметник, продовжимо вивчати поетичні перлини великого Кобзаря. Т.Г. Шевченко дуже любив свою Україну-неньку. Перебуваючи на чужині, тужив за нею. Свою тугу виливав у вірші. На уроці ми опрацюємо вірш «І досі сниться: під горою…»
IV. Робота над темою уроку
1. Виразне читання вірша вчителем.
– Що наснилося поетові?
2. Словникова робота
Вправи для розвитку мовної здогадки.
– Прочитайте слова подумки, вставляючи пропущені букви.
м_ти б_ленька
х_точка си_ий
в_уча бав_ть
сн_ться куч_ряве
– Яке слово зайве у кожній колонці? (сниться, бавить) Чому?
-Яке пестливе слово є у першому стовпчику?
– Доберіть антонім до прикметників біленька, кучеряве.
– Придумайте синоніми до іменника хаточка, дієслова бавить.
– Прочитайте стовпчики слів на одному мовному видиху.
3. Робота в парі
– Прочитайте виразно вірш одне одному. Читаючи, звертайте увагу на межі речень і розділові знаки.
4. Виразне читання вірша учнями вголос.
5. Аналіз змісту твору
– Які дві картини приснилися автору?
– Який настрій викликав цей сон у поета?
– Як ставляться один до одного члени родини? З чого це видно?
– Які зменшувально-пестливі слова використав автор вірші? Про що це говорить?
– Які почуття викликав у вас цей вірш?
6. Гра «Читає диктор телебачення»
7. Гра «Доберіть прикметники»
Визначіть рід дібраних прикметників.
Хаточка (яка?) … (біленька)
дитя (яке?) … (хорошеє, кучеряве, маленькеє)
мати (яка?) …(веселая)
дід (який?) …(сивий)
Фізкультхвилинка
7. Робота в групах
– У кожної групи є картка з текстом. Прочитайте його, допишіть закінчення прикметників, обґрунтуйте свою думку.
Ось стоїть переді мною тендітн_ пролісок. Його біл_ голівка схилилась донизу. А поряд ростуть такі ж скромн_ , ніжн_ вісники весни. Це значить, що прийшла справжн_ весна.
– Зачитайте відредаговані речення. На що звертали увагу, дописуючи закінчення прикметників?
– Який рід мають прикметники скромні, ніжні? (Прикметники у множині не змінюються за родами)
– Знайдіть граматичну основу першого речення. Яким членом речення є прикметник?
8. Робота над ілюстрацією
– Розгляньте картину Т.Г. Шевченка «Селянська родина»
– Кого на ній зображено?
– Хто ближче до глядачів? А хто – далі?
– У яку пору зібралася родина?
– Який настрій передає художник?
– Чи схожа ця картина із тією, яку поет змалював словами?
V. Підсумок уроку
Гра «Закінчи речення»
– Сьогодні на уроці я вчився …
– Найбільше мені сподобалось …
– Мене вразило …
– Хотів би дізнатися …
VI. Домашнє завдання
Вивчити вірш Т.Шевченка «І досі сниться: під горою…» напам’ять
Источник